
További információkért görgessen
Megelőzési lehetőségek
A visszeresség kialakulása odafigyeléssel megelőzhető, a panaszok enyhíthetők, a folyamat lassítható. Alább a megelőzésben szerepet játszó legfontosabb tényezőket gyűjtöttük össze.

- Javasolt elkerülni a tartós egy helyben állást vagy ülést. Amennyiben ez elkerülhetetlen, akkor szakítsuk meg gyakori felállással, rövid sétával, a testsúly egyik végtagról a másikra történő áthelyezésével, légzőgyakorlatokkal.
- Az ülő- és állómunkát végzők számára javasolt a visszértorna, mely a láb izmainak terhelés nélküli, rendszeres, alapos áttornáztatását jelenti.
- Pihenéskor, amikor megoldható, javasolt a lábak felpolcolása.
- Érdemes kerülni, vagy korlátozni a magas sarkú cipő viselését. Az alacsonyabb sarok mellett jobb a lábszárizmok pumpafunkciója.
- Megelőző és kezelési céllal egyaránt fontos olyan cipő viselése, amelynek a talpa rugalmas, mely így nem akadályozza a talp izmainak mozgását, azaz a talpizom-pumpa működését.
- Amennyiben hajlamos a visszérbetegség kialakulására, érdemes a kompressziós harisnya használata még akkor is, ha nincsenek látható tünetek. A kompressziós harisnyát a nyári melegben nem könnyű visleni, pedig ilyenkor lenne a legfontosabb.
- Javasolt kerülni a csípőt, lágyékot, vagy az alsó végtagot elszorító ruhák használatát.
- Túlsúly esetén törekedni kell az ideális testsúly elérésére és megtartására, ezzel csökkenthető a végtagra nehezedő nyomás.
- Étkezzen tudatosan:
- Kerülje a sós ételek fogyasztását!
- A rostokban gazdag ételek javítják a bélműködést, csökkentik a székrekedés kockázatát, amely a nagyobb nyomás miatt káros a vénás keringésre.
- Fontos a megfelelő folyadékbevitel, a túl kevés folyadék hatására a vér besűrűsödhet, ami szintén megterheli a vénákat.
A Visszérvonal információs portálon talált információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakorvosi konzultációt, vizsgálatot.
- A várandósság ideje alatt óvja a lábát. Amennyiben bedagad, polcolja fel, pihentesse.
- Amennyiben van rá mód, kerülje a cipekedést.
- A rendszeres könnyű séta fontos és hasznos, mert a lábszárizmok ritmusos összehúzódása segíti a visszerek kiürülését.
- Fontos a sport, de aki visszerességre hajlamos, annak nem mindegy, hogy milyen sportot választ.
- Javasolt sport az úszás, mert segít a vénás pangás megszüntetésében, és az izompumpa erősítésében. A hideg víz összeszűkíti a kitágult ereket. Emellett a vízben a felhajtóerő miatt csökken a testre ható gravitáció.
- Szintén javasolt sport a kerékpározás. Biciklizés során szintén csökken a lábra ható gravitációs terhelés.
- Futáshoz érdemes fáslit viselni.
- Nem javasolt sport a testépítés, és az olyan testmozgások, amelyeknél hirtelen nagy súlyt kell megemelni. Ezek az erőltetéssel fokozzák a vénák telítődését, ami visszértágulat kialakulásához vezethet.
- Amennyiben hajlamos a visszerességre, nem javasolt a termálfürdő, szauna használata, mert melegben az erek kitágulnak, és így fokozódnak a panaszok.
- Mértékletesen napozzon, és használjon fényvédő krémet!
- Amennyiben megoldható, kerülje a nehéz fizikai munkát.
- Vannak olyan készítmények, melyek hatásosak lehetnek a visszér megelőzésére és visszaszorítására.
- Külsőleg alkalmazhatók a visszérkrémek, amelyek a kezdődő visszértágulatok és a felületi visszérgyulladások esetén lehetnek hatékonyak. Ezek a krémek általában magát a gyulladást segítenek megszüntetni, és enyhíthetik a panaszokat.
- Elérhető szájon át bevehető kapszula is a visszér megelőzésére, és a probléma enyhítésére. Ez a vénás keringési betegségekkel kapcsolatos tünetek megelőzésérére, a vizenyősség megszüntetésére, a fáradt és nehézláb-szindróma enyhítésére is alkalmas.
VISSZÉRVONAL: Dr. Szabó Attila visszér-specialista ajánlásával.
Kérdése van?
Kapcsolat
Magyarország egyedülálló visszérbetegségekkel kapcsolatos információs vonala 9-17 óra között normál tarifával hívható.
06-30-9-886625
06-1-3-886625